Arama Paneli

Merhaba arkadaşlar, bu makalemde sizlere ASP.NET'in çalışma yapısından ve mantığından bahsedeceğim.ASP.NET, .NET plâtformunun web kemiğini oluşturmaktadır.Farklı bir değişle, .NET plâtformu ile web yazılımı Asp.Net ile gerçekleştirilmektedir.Web yazılımından kasıt web siteleri, web projeleri ve web servisleridir.

Microsoft web teknolojilerine bakıldığında; hemen hemen bütün uygulamalar ASP.NET üzerinde C# tabanlı olarak gerçekleştirilmektedir.Bunun yanında, yani Asp.Net plâtformunda C# ve VB.Net kullanılarak yazılım geliştirilmektedir.

Bir web sitesinin içerisinde doğal olarak birden fazla sayfa yer almaktadır.İçerisinde yazılar, resimler, videolar bulunan bu sayfaların içerisinde HTML kodlamalar yer almaktadır.İnternet tarayıcısı(Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome, Safari vb.) üzerinden bir web sayfasını çağırdığımızda karşımıza çıkan tasarım, bu HTML kodları sayesinde oluşmaktadır.

Şimdi ise adım adım web tabanlı sitelerin çalışma mantığından bahsedecek olursak;

 

  • Kullanıcı, internet tarayıcısı üzerinde bir web sayfasını açmak için linki yazar ve gir butonuna tıklar.Tarayıcı, internet üzerinden sayfanın bulunduğu web sunucusuna istek(request) bilgilerini gönderir.
  • Talebi alan sunucu, içerisinde bulunan web sitesinin içerisine gider ve ilgili sayfayı çalıştırır ve kullanıcıya gösterilecek bilgileri(web sayfasını, web sitesini) hazırlar.
  • Sunucu, kullanıcının isteği üzerine hazırladığı web sayfasını alır.
  • Sunucu, isteği yapan kullanıcıya(istemci) web sayfasının çalıştıktan sonraki son halini cevap(response) olarak gönderir.Kullanıcı, tarayıcısında bu sayfayı görüntüler.

 

Genel hatlarıyla bir web sitesinin çalışma mantığı bu şekildedir.ASP.NET'de ise bunlar istemci ve sunucu tarafından kodlanmaktadır(Client ve Server).

Bu makalenin de sonuna gelmiş olduk.Sonraki makalelerimizde görüşmek dileği ile...Sağlıcakla Kalınız.!.

ASP.NET Dersleri - Çalışma Mantığı

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :