Arama Paneli

Merhabalar, bu makalemde sizlere break ve continue ifadelerini anlatacağım.Bir önceki makalemde verdiğim örnekte break ifadesini kullanmıştık ve açıklama olarak sonlandırıcı demiştik, bir işlemi veya komut satırını sonlandırma görevini üstlenir break ifadesi.Continue ifadesi ise, o işlemin devam etmesi anlamı taşımaktadır.Aşağıda vereceğimiz örnekte bu ifadeler daha net anlaşılacaktır.

 

 

Örnek : 1'den 10'a kadar bir döngü kurun ve sayı 8'e ulaştığında ekrana sayımız 8'e ulaşmıştır mesajını veren bir program yazınız(While döngüsünü kullanarak yapınız).

 

i = 1

while (i <= 10):
  print (i)
  #şart ifadesi koyalım.
  if (i == 8):
    break
  #sayımız eğer 8 ise işlem sonlansın
  i = i + 1
print ("Şartımızı koyduktan sonra, döngü durdu.Sayımız 8 e ulaşmıştır.")

 

Değişkenizimi tanımladıktan sonra while döngüsünü kullandık ve şartımızı belirledikten sonra da break ifadesi ile sonlandırma işlemini gerçekleştirdik.Şimdi de continue ifadesini içeren bir örnek yapalım.

 

Örnek : Sonsuz defa sayı girilsin ve bunların toplamını alsın, -1 girilir ise girilen sayıların toplamını ekrana yazdırsın ve programı sonandırısın.

 

toplam = 0
while 1:
  x = input("Bir sayı girin (bitirmek için -1): ")
  if x == -1:
    break
  if x < 0 or x > 100:
    print("0-100 arası olmalı.")
    continue
  toplam += x
print "Girilen Sayıların Toplamı : ", toplam

 

While 1 ifadesi ile sonsuz bir döngü şartını koymuş olduk.Daha sonra ise gerekli şartıları belirledik (0'dan büyük ve 100'den küçük olma şartı) ve programı böylece yazmış olduk.Mantık bu şekildedir, sonraki makalemde görüşmek dileği ile, hoşça kalın.

Python Dersleri - Break Ve Continue İfadeleri

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :