Arama Paneli

Merhabalar, bu makalemde sizlere listeler konusunu anlatacağım.Liste, içerisinde çeşitli data(veri)ları barındıran bir yapıdır kısaca.Bu veriler, karakter türünde veya sayı türünde de olabilir.İndex yapısına benzemektedir, yani listeler de 0.indis'ten başlar, sonsuza kadar gider.Köşeli parantez kullanarak liste tanımlaması yapılır.Şimdi elimizde bir personel listesi olsun ve içerisinde verilerimiz olsun, bunu aşağıdaki gibi oluşturabiliriz.

 

personel = ['aziz','cansel','cigdem','ali']

 

Yukarıdaki gibi bir listeleme oluşturabiliriz.Bunun tipini öğrenmek için type parametresini kullanmalıyız.

 

personel = ['aziz','cansel','cigdem','ali']
print(type(personel))

 

Listelerde Ekleme İşlemleri

 

Ekleme parametresi olarak append ifadesini kullanmaktayız.Hemen örnek verelim;

 

personel = ['aziz','cansel','cigdem','ali']
personel.append('Seher')
personel.append('Husne')
personel.append('Mithat')
personel.append('Adem')
print(personel)

 

Şeklinde kullanılabilir ve print ifadesi ile ekrana yazdırma işlemi yapılabilir.Şimdi listelerde arama işlemi yapalım, yani aradığımız kelime kaçıncı sırada şeklinde bir arama yapalım;

 

personel = ['aziz','cansel','cigdem','ali']
print(personel[1])

 

Programı çalıştırdığımızda ekrana cansel ismini yazacaktır.Daha önce de bahsettiğimiz üzere index sayımız 0'dan başlar, bu yüzden bize cansel ismini verdi ve ekrana yazdırmış oldu.Bu arada listenin son elemanını bulmak için ise -1 sayısını kullanmaktayız.Yukarıdaki örnekte personel[1] yerine personel[-1] yazarsanız listede yer alan elemanların son elemanını size verecektir.

 

 

LEN Parametresi

 

Len parametresi, bir nevi uzunluk bulmak için kullandığımız parametrelerden bir tanesidir.Bir listenin uzunluğunu bulmak için len(liste ismi) ifadesi kullanılır.Yukarıdaki örnekten devam ederek listenin uzunluğunu bulalım.

 

personel = ['aziz','cansel','cigdem','ali']
print(len(personel))

 

NOT : Python'un üst sürümlerinde print fadesini kullanmanıza gerek yoktur.Yukarıdaki kod parçacığını çalıştırdığımızda (F5) ekrana 4 rakamını yazacaktır.Şimdi son örnek olarak, bir listemiz olsun ve bu listeyi len parametresini ve while döngüsünü kullanarak ekrana listenin elemanlarını yazdıralım.

 

personel = ['aziz','cansel','cigdem','ali']
elemansayisi = len(personel)
i = 0
while i < elemansayisi:
    print (personel[i])
    i = i + 1

 

Programı çalıştırdığımızda ekran görüntümüz aşağıdaki gibi olacaktır;

 

aziz
cansel
cigdem
ali

 

Yukarıdaki kod parçacığını daha da karmaşık hale getirebilirsiniz(şartlar vb. şeyler ekleyebilirsiniz, mantığı tam anlamıyla kavramanız için), o sizin yazılım anlayışınıza kalmış bir şeydir.Bu makalenin ayrıntılı kısmını ders videosundan izleyebilirsiniz.Sonraki makalemde görüşmek dileği ile hoşça kalın.

Python Dersleri - Listeler

Yorum Paneli
Adınız (*)
 
Mail Adresiniz (*)
 
Mesajınız (*)
Güvenlik Kontrolü :